IBS – suplementy dla chorych.

Styl życia przy IBS – suplementy, ruch i zbilansowana dieta.

IBS, po polsku nazywany zespołem jelita drażliwego to choroba jelit dająca niezwykle męczące i czasami kłopotliwe objawy. Nadwrażliwość jelit daje o sobie znać znienacka. Często po zjedzeniu posiłku – nawet lekkiego, czy w momentach zwiększonego stresu. A ten jest jeszcze większy, odczuwając objawy choroby i w ten sposób, napędzając błędne koło. Dlatego też, chorując na IBS suplementy diety mogą choć trochę dać komfort, wpływając na niektóre z czynników przyczyniających się do powstawania objawów. Jak w takim razie działa suplementacja przy zespole jelita drażliwego? Odpowiadając na to pytanie, należy zacząć od tego, jakie są to objawy i z jaką częstotliwością występują.

Czynniki wpływające na IBS – suplementy czy dieta?

Objawy zespołu jelita drażliwego to olbrzymi dyskomfort dla chorego, szczególnie jeśli pojawiają się w sytuacjach towarzyskich, ale nawet w domu są po prostu nieprzyjemne i bolesne. Jednym z głównych objawów choroby są bóle brzucha o różnym nasileniu – od lekkiego dyskomfortu po naprawdę silne i zaburzające funkcjonowanie. Często pojawiają się nagle i są zaskakujące nawet dla samego chorego. Kolejny objaw to nagła potrzeba skorzystania z toalety, której możliwości podczas zakupów czy spaceru jest po prostu w wielu przypadkach silnie ograniczona. Powiązane z tym są także takie uczucie jak pełność czy wzdęcia. Można sobie poradzić ze zmniejszeniem tych nieprzyjemnych objawów, które daje ibs – suplementy i odpowiedni tryb życia mogą po prostu poprawić jego komfort.

Suplementacja przy IBS.

Różnego rodzaju czynniki wpływające na IBS można uogólnić do tych najważniejszych kierunków pomocy samemu sobie w przebiegu choroby. Jest to przede wszystkim stres, często nadwrażliwości pokarmowe ogółem, ale co najważniejsze zaburzenia flory bakteryjnej jelit, które – mało kto zdaje sobie z tego sprawę – są jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Jeżeli cierpimy na IBS, suplementy i dieta powinna dbać właśnie przede wszystkim o pozbycie się niektórych problemów.

Dieta przy zespole jelita drażliwego powinna w dużej mierze opierać się o warzywa i owoce. Wszelakie używki, takie jak kawa, alkohol czy papierosy zdecydowanie nie prowadzą do zdrowia ogółem, w tym właśnie jelit. To właśnie w nich łatwo dochodzi do wchłaniania pewnych substancji, w tym tych toksycznych. Dieta powinna być też po prostu lekka, bez tłustych posiłków. Jeżeli chodzi o suplementację przy IBS, warto postawić na:

– zioła i wyciągi zmniejszające stres, a nawet mające działanie przeciwdepresyjne,

– naturalne pre i probiotyki dla poprawy zdrowia błony wyścielającej jelita,

– środki zmniejszające wzdęcia i poprawiające ogólne funkcjonowanie układu pokarmowego.