Diagnoza IBS – suplementy poprawiające stan zdrowia.

Czy przy IBS suplementy, dieta i ćwiczenia pomagają?

Zespół jelita drażliwego znany też pod nazwą IBS, czyli z języka angielskiego Irritable Bowel Syndrome to schorzenie przynoszące wiele bólu, doprowadzające do niekomfortowych sytuacji i frustrujących objawów. Ogólnie rzecz biorąc, jest to choroba, która zmniejsza komfort życia, ale równocześnie poprawa jego stylu zmniejsza objawy IBS. Aby żyć zdrowo, należy zadbać o odpowiednią dietę, ćwiczenia i relaks. Stąd odpowiedzią na pytanie, czy przy IBS suplementy, odpowiedni dieta i ruch mogą pomóc, jest „tak, zdecydowanie”. Jednak, żeby rozwinąć temat tego, jak przeciwdziałać objawom IBS, należy na początek poznać chorobę i to jak wygląda życie chorego. Dlatego też suplementy stosowane na IBS często celują konkretnie w punkt, gdzie zaczyna się problem.

IBS – suplementy diety.

Pierwszym do omówienia objawem IBS są nagłe bóle brzucha, często o charakterze skurczowym o różnym nasileniu, a także wzdęcia i nadmiar gazów. Mając IBS – suplementy diety brane na co dzień, powinny obejmować takie, które działają wyciszająco na układ pokarmowy, głównie na dolnym jego odcinku. Dlaczego? Gdyż bóle są usytuowane w podbrzuszu, a nie na wysokości żołądka. Sprawdzają się tu wyciągi z ziół o działaniu detoksykującym i usprawniającym trawienie.

Kolejny objaw to nagła potrzeba skorzystania z toalety, a w niektórych przypadkach odwrotnie, potrafi się pojawić problem z wypróżnieniem. Suplementacja przy zespole jelita drażliwego powinna, więc opierać się także o zadbanie o odpowiednią florę bakteryjną jelit, bo to ona jest jednym z głównych powodów rozwoju choroby i późniejszych związanych z nią objawów. Głównie, jeżeli chodzi o nadwrażliwości i zbyt intensywną perystaltykę.

Trzeci czynnik prowadzący do objawów, to stres. Tak, zdecydowanie przy tym schorzeniu stres ma wiele do powiedzenia. Często samo wykrycie zespołu jelita drażliwego następuje w momencie wzmożonego stresu, gdyż wtedy uwidaczniają się znacznie bardziej jego objawy. Dlatego warto zadbać o tę mentalną część naszego życia. Niektóre suplementy przy IBS są więc środkami na bazie wyciągów i ekstraktów z ziół i roślin o działaniu wyciszającym i uspokajającym.

IBS – suplementy czy odpowiednia dieta?

W żadnym razie nie można powiedzieć przy każdej dolegliwości, że suplementacja jest wystarczająca. Jak sama nazwa mówi, suplementy diety są tylko dodatkiem do codziennego dbania o zdrowie. Dieta przy IBS jest niezwykle ważna. Biorąc na IBS suplementy, zwiększamy tylko pewne dawki substancji, które w dużej mierze powinny znaleźć się także w diecie. A są to przede wszystkim owoce, warzywa, lekkie dania, najlepiej bez dodatku tłuszczu, za to z dodatkiem prozdrowotnych olejów. Zrezygnowanie z używek także może zmniejszyć objawy w znaczącym stopniu