fotowoltaika

Porównywarka instalacji fotowoltaicznych – czy fotowoltaika się opłaca?

O panelach słonecznych słyszeli chyba wszyscy. Niektórzy traktują je trochę prześmiewczo, inni z kolei zakładają w swoich domach, i co więcej – są bardzo zadowoleni ze swojej decyzji. Postanowiliśmy dzisiaj rozwiązać ten odwieczny spór i odpowiedzieć na pytanie – czy fotowoltaika się opłaca?

Czy warto założyć panele słoneczne?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie mieli wyrobione zdanie na temat opłacalności fotowoltaiki.

Zacznijmy teraz od zalet paneli słonecznych:

  • Zainwestowanie w panele słoneczne w ostatecznym rozrachunku sprawia, że oszczędzamy pieniądze (i to duże). Panele produkują prąd, przez co mniej wykorzystujemy prądu od firm zewnętrznych. Często bywa to niemal darmowe źródło energii.
  • Dom, który ma zamontowane panele fotowoltaiczne, bardzo zyskuje na wartości. Wszyscy wiedzą, że inwestycja ta pochłania czas i pieniądze, dlatego wiele osób jest chętna zapłacić więcej za dom, który ma już wszystko “gotowe”.
  • Panele fotowoltaiczne zapewniają ciągłość w dostawie prądu. Jest to możliwe dzięki magazynowaniu nadwyżek wytworzonego prądu. Nie musisz się już martwić o ewentualne awarie elektrowni.
  • Po założeniu fotowoltaiki możemy ubiegać się o zwrot podatku, co sprawi, że sama inwestycja w ostatecznym rozliczeniu będzie jeszcze tańsza.

Omówiliśmy zalety, przejdźmy teraz do wad fotowoltaiki:

  • Falownik, który jest zamontowany w fotowoltaice, wymaga wymiany co około 10 lat.
  • Warunki pogodowe mają znaczny wpływ na natężenie pobieranych promieni słonecznych, co i tak w Polskich warunkach jest korzystne.
  • Nie ma co się oszukiwać – jest to dosyć droga inwestycja.

Jak wybrać najlepszą instalację fotowoltaiczną?

Dobrze, jesteście zdecydowani na założenie fotowoltaiki, ale co dalej? Od czego zacząć i komu zaufać? Im dalej w las, tym więcej pytań się pojawia. Rekomendujemy wybranie sprawdzonych i cenionych na rynku instalacji fotowoltaicznych producentów, to jednak nie koniec. Pamiętajcie, że instalacja musi odpowiadać na Wasze indywidualne potrzeby – nie brata, siostry czy sąsiada. Należy określić aktualne zużycie prądu, wielkość dachu i nawet jego kąt nachylenia – wszystko to wpływa na ostateczny wybór paneli fotowoltaicznych. Jak już uda Wam się ustalić indywidualne wymagania, zostaje jeszcze do wyboru producent. Tutaj idealnie sprawdzi się porównywarka instalacji fotowoltaicznych, np. https://watomat.pl/