Ortopedia Chorzów lub traumatologia

Dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem i rehabilitacją urazów i schorzeń narządu ruchu to właśnie jest ortopedia. Chirurdzy ortopedzi zajmują się diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją pacjentów z urazami i chorobami narządu ruchu. Ich praca zwykle obejmuje zakładanie gipsu i urządzeń ortopedycznych, wykonywanie operacji, wdrażanie technik terapeutycznych oraz wykonywanie różnorodnych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Chirurdzy ortopedzi są odpowiedzialni za leczenie i rehabilitację urazów, takich jak złamania, skręcenia i zwichnięcia czy uszkodzone narządy wewnętrzne i tkanki skórne. Chirurdzy ortopedzi pracujący w szpitalach mogą wykonywać badania diagnostyczne i rehabilitacyjne, a także przeprowadzać operacje.

Lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu schorzeń i urazów narządu ruchu

Chirurdzy ortopedzi zazwyczaj pracują na ortopedii, mają szeroką wiedzę medyczną i wykonują wiele zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych w celu wyeliminowania schorzeń i poprawy stanu zdrowia pacjentów. Procedury diagnostyczne obejmują między innymi badanie palpacyjne, radiografię, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, tomografię komputerową i badanie ultrasonograficzne. Chirurg ortopeda może zalecić leki, operację, rehabilitację i fizjoterapię. Chirurgia ortopedyczna pomaga diagnozować i leczyć choroby narządu ruchu, takie jak: zapalenie stawów, złamania, skręcenia, urazy nerwów, choroby zwyrodnieniowe stawów, skoliozy, deformacje kości i stawów, wady wrodzone. Chirurg ortopeda w poradni ortopedycznej może zalecić operację sportową lub chirurgię plastyczną i rekonstrukcyjną w celu poprawy wyglądu i funkcji pacjenta.

Ortopedia jest jedną z najważniejszych dziedzin medycyny

Większość ludzi przynajmniej raz w życiu odwiedza ortopedę, aby porozmawiać o swoim stanie zdrowia ze sobą lub z kimś bliskim. Zaburzenia, które zgłaszamy profesjonalistom z tej dziedziny medycyny, są różnorodne i są spowodowane wieloma chorobami wrodzonymi i nabytymi.

Jednym z możliwych sposobów leczenia schorzeń kręgosłupa jest wizyta u lekarza ortopedy

Opieka ortopedyczna jest potrzebna w przypadku urazów rdzenia kręgowego. Ponadto ortopedzi diagnozują i leczą wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne i infekcje. W szczególności do schorzeń kręgosłupa leczonych przez chirurgów ortopedów należą zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przepuklina krążka międzykręgowego, przepuklina krążka międzykręgowego, zwężenie kanału kręgowego. Osoby z zaburzeniami postawy, mogą zostać skierowane do chirurga ortopedy. W razie wątpliwości ortopeda zaleci dodatkową diagnostykę:

  • RTG,

  • tomografię komputerową,

  • USG,

  • rezonans magnetyczny.

Leczenie ortopedyczne opiera się zwykle na podejściu farmakologicznym, chirurgicznym lub zachowawczym.