Jak skutecznie usunąć graffiti z elewacji?

Jak skutecznie usunąć graffiti z elewacji?

Jak pozbyć się graffiti z elewacji?

Poradnik dla właścicieli domów i mieszkań.

Usuwanie graffiti z elewacji to dla wielu właścicieli domów i mieszkań duży problem. Wygląd budynków jest elementem wyróżniającym ich w oczach sąsiadów. Dlatego ważne jest, by usunięcie graffiti z elewacji przebiegało skutecznie i możliwie szybko. Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z profesjonalistą. Usuwanie graffiti z elewacji wymaga bowiem odpowiednich środków chemicznych, którymi należy obchodzić się ostrożnie. Jedną z opcji jest też zastosowanie odpowiedniego papieru ściernego w celu usunięcia graffiti. Można go zastosować przy szorstkiej powierzchni elewacji, takiej jak np. tynk.

Poniżej przedstawiam tabelę z technikami usuwania graffiti z wybranych rodzajów powierzchni budowlanych:

Rodzaj powierzchni Techniki usuwania graffiti
Tynk Szczotkowanie, odpowiednie środki chemiczne, papier ścierny.
Cegła Środki chemiczne, oczyszczenie z murarką, odpowiedni środek powierzchniowy.
Metal Środki chemiczne, szczotkowanie, odpowiedni środek powierzchniowy.

Ważne jest, aby przed wyborem techniki usunięcia graffiti z elewacji upewnić się, że dana metoda jest bezpieczna dla jej powierzchni. Inaczej konieczne może okazać się pokrycie jej specjalnym preparatem, lub zastosowanie powłoki ochronnej, w celu przywrócenia jej piękna.

Skuteczne usunięcie graffiti z elewacji – krok po kroku

Graffiti może zafundować dowolnej elewacji niezbędny makeover. Aby jednak powrócić do pierwotnego stanu, potrzeba kilku aktywności. Istotny jest tu wybór odpowiednich materiałów, a także narzędzi. W niniejszym artykule zostaną określone kolejne kroki, które pomogą bezpiecznie usunąć graffiti z każdej elewacji.

Krok 1. Wykonanie próbnego zmywania

Bardzo ważne jest, aby wykonać test zmywania na małym odcinku elewacji. Warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta środka, aby zminimalizować skutki uboczne mycia na elewacji. Starannie wybrany środek zapewni usunięcie graffiti bez uszczerbku na elewacji.

Krok 2. Wybór narzędzi

Do usuwania graffiti konieczne jest dobranie narzędzi służących do aplikacji środka. Najpopularniejszym wyborem są:

 • szczotka z twarde włosie
 • gatunek szczotki z miękkim włosiem
 • szpatułka
 • ściereczka z mikrofibry

Ponadto, w przypadku wykonywania dużych prac, warto dokupić:

 • dozownik
 • system ochrony dróg oddechowych
 • okulary i rękawice ochronne

Krok 3. Dokładne czyszczenie

Usuwanie graffiti za pomocą preparatu chemicznego wymaga odpowiedniego podejścia. Przede wszystkim – preparat musi się ściśle wstrzelić w obszar zanieczyszczony, unikając przypadkowego zabrudzenia sąsiednich, niezabrudzonych powierzchni. Przed aplikacją preparatu, trzeba obok lać zimną wodę, aby zwilżyć zanieczyszczoną powierzchnię.

Krok 4. Uaktywnienie i wypłukanie środka

Po wstrzyknięciu do zabrudzeń preparatu, należy go uaktywnić szczotką lub innym narzędziem. Preparat należy dokładnie wypłukać (wyczyścić) chłodną wodą i usunąć ze strefy czyszczenia.

Skuteczne usuwanie graffiti z elewacji

Jak poradzić sobie z niechcianymi ozdobami na ścianie?

Czasem zdarza się, że bez uzgodnienia nasz dom staje się tłem dla nagannego dzieła sztuki. Ślady graffitów na elewacji uznawane są za szpecące i trudno jest je usunąć. Instalacja zabezpieczeń oraz stała kontrola to jedno, ale przed nami pojawia się także kwestia usuwania niechcianych malunków. Od czego zatem należy zacząć?

Usunąć graffiti w 6 prostych krokach:

 • Umyj graffiti gorącą wodą z mydłem
 • Użyj preparatu do czyszczenia elewacji
 • Zastosuj gąbkę lub szczotkę do zbytecznego brudu
 • Użyj preparatu usuwającego graffiti
 • Użyj ścierniwa na silne plamy
 • Na koniec pokryj naprawiony fragment malowidem

To prosty plan, który umożliwi usunięcie graffito z elewacji. Jednak zawsze istnieje możliwość, że pomalowanie graffiti nastąpiło z trudnego do usunięcia materiału, w takim wypadku warto skorzystać z profesjonalnej usługi czyszczenia. W tabeli poniżej krótkowzrocznie wskazujemy możliwe metody usuwania graffiti z elewacji.

Typ elewacji Metoda czyszczenia
Beton Mycie ciśnieniowe lub usuwanie abrazywnymi środkami chemicznymi
Kamień Czyszczenie mokrym abrazywnym środkiem
Tynki Czyszczenie za pomocą ścierniwa lub zmywacza

Użycie profesjonalnego środka do usuwania i złej jakości tkaniny do czyszczenia może spowodować uszkodzenie lub odbarwienie elewacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności koniecznie trzeba zasięgnąć porady eksperta. To doświadczony profesionalista będzie w stanie dobrać odpowiedni środek do materiału i Twojego rodzaju graffiti, by usuwać je bezpiecznie i skutecznie.

Czy potrzebujesz skutecznych i sprawdzonych rozwiązań w kwestii usuwania graffiti z elewacji? Przeczytaj artykuł dowiedz się więcej na ten temat: https://marmor-glanz.pl/usuwanie-graffiti/.