10 fascynujących ciekawostek o Ameryce Południowej o których nie miałeś pojęcia

10 fascynujących ciekawostek o Ameryce Południowej o których nie miałeś pojęcia

1. Największa dżungla na świecie – Amazonia

Amazonia, znajdująca się w Ameryce Południowej, to największa dżungla na Ziemi. Jest ona tak rozległa, że przekracza powierzchnię całych krajów, takich jak Francja czy Hiszpania. Jest to również dom dla ponad 400 miliardów drzew, a także milionów gatunków zwierząt. To ekscytujące miejsce dla turystów, którzy chcą odkryć niesamowitą różnorodność przyrody.

2. Najwyższy wodospad – Salto Angel

Salto Angel, czyli Wodospad Anioła, znajduje się w Wenezueli i stanowi najwyższy wodospad na świecie. Jego wysokość wynosi aż 979 metrów, co jest równoważne ponad 30-krotnością Wielkiego Kanionu Kolorado. To fascynujące dzieło natury jest popularnym celem podróży dla miłośników przygód.

3. Najstarsze miasto – Cuzco

Cuzco, położone w Peru, to najstarsze miasto na kontynencie amerykańskim. Zostało założone przez Inków w XIII wieku i do dziś zachowało wiele zabytków z tamtej epoki, w tym słynne ruiny Machu Picchu. Miasto jest również wspaniałym przykładem połączenia architektury inkaskiej i hiszpańskiej.

4. Największy stadion – Maracanã

Maracanã, który znajduje się w Rio de Janeiro w Brazylii, to największy stadion piłkarski na świecie pod względem pojemności. Może on pomieścić aż 78 838 widzów i jest mekką dla miłośników tego sportu. Na tym stadionie rozgrywane są najważniejsze mecze i finały wielu międzynarodowych turniejów.

5. Najdłuższa góra – Andy

Andy to najdłuższe pasmo górskie na świecie, rozciągające się na długości około 7 000 km przez siedem państw Ameryki Południowej. Te majestatyczne góry oferują niezwykłe krajobrazy, różnorodne formacje geologiczne i występowanie unikalnych gatunków roślin i zwierząt.

6. Najwyższe jezioro – Titicaca

Jezioro Titicaca, położone pomiędzy Boliwią a Peru, jest najwyżej położonym jeziorem żeglownym na świecie, leżąc na wysokości 3812 metrów nad poziomem morza. To religijne i kulturowe centrum dla ludów Aymara i Quechua oraz atrakcja turystyczna, przyciągająca wielu podróżników.

7. Największa rafa koralowa – Wielka Rafą Koralowa

Wielka Rafa Koralowa, leżąca u wybrzeży wschodniej Australii, rozciąga się na odległość 2 300 km i jest największą rafą koralową na świecie. Jednak wiele osób nie wie, że jej północna część znajduje się w pobliżu brazylijskiego wybrzeża, tworząc drugą co do wielkości rafę koralową na świecie.

8. Najwyższe miasto – La Paz

La Paz, stolica Boliwii, jest najwyżej położonym miastem na świecie, leżąc na wysokości około 3 650 metrów nad poziomem morza. Mieszkańcy muszą radzić sobie z chronicznym niedotlenieniem i trudnościami z oddychaniem, ale miasto oferuje również zachwycające widoki na Andy i tradycyjną kulturę indian aymara.

9. Największe zamieszki religijne – Semana Santa w Sewilli

Semana Santa w Sewilli, hiszpańskiej kolonii w Ameryce Południowej, to największe zamieszki religijne na kontynencie. W trakcie Świętego Tygodnia miasto przeżywa intensywne procesje, w których uczestniczy tysiące ludzi, a ulice wypełnione są muzyką, tańcem i tradycyjnymi strojami.

10. Największa strefa mokra – Pantanal

Pantanal, położone w Brazylii, to największa na świecie strefa mokra, przekształcająca się z suchych terenów w ogromne bagna i podmokłe obszary w okresie deszczowym. Jest to raj dla miłośników przyrody, ponieważ stanowi dom dla setek gatunków ptaków, zwierząt i roślin, w tym zagrożonych wyginięciem jaguarów.


Pytania i odpowiedzi

Jakie są najbardziej popularne góry w Ameryce Południowej?

Najbardziej popularne góry w Ameryce Południowej to Andy.

Co jest najwyższym szczytem w Ameryce Południowej?

Najwyższym szczytem w Ameryce Południowej jest Aconcagua, który osiąga wysokość 6962 metrów.

W jakiej części Ameryki Południowej znajduje się największa pustynia świata?

Największa pustynia świata, Pustynia Atacama, znajduje się w północnej części Ameryki Południowej.

Ile krajów znajduje się w Ameryce Południowej?

W Ameryce Południowej znajduje się 12 krajów: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Ekwador, Gujana, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj i Wenezuela.

Który kraj w Ameryce Południowej jest najbardziej zaludniony?

Najbardziej zaludnionym krajem w Ameryce Południowej jest Brazylia.

Gdzie znajduje się największe jezioro w Ameryce Południowej?

Największe jezioro w Ameryce Południowej, Jezioro Titicaca, znajduje się na granicy Boliwii i Peru.

Jaki gatunek zwierząt jest symbolem Argentyny?

Kondor andyjski jest symbolem Argentyny.

Co jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Brazylii?

Jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Brazylii jest Karnawał.

W jakim kraju Ameryki Południowej znajduje się największy tropikalny las deszczowy na świecie?

Największy tropikalny las deszczowy na świecie, Amazonia, rozciąga się głównie na terytorium Brazylii.

Jakie są najważniejsze zabytki kultury Inków w Peru?

Najważniejsze zabytki kultury Inków w Peru to Machu Picchu i Cuzco.